Loading…

Rastet specifike që i shqyrtoi Gjykata e Apelit gjatë këtij viti

  • 29/12/2016 | 10:20

Rastet specifike që i shqyrtoi Gjykata e Apelit gjatë këtij viti

 Gjykata e Apelit e Kosovës gjatë këtij viti ka njoftuar edhe një herë lidhur me rastet më specifike që kanë qenë objekt shqyrtimi në këtë gjykatë gjatë këtij viti.


Në vijim po ua rikujtojmë disa prej tyre.

 Mars 2016

 Anulohet dënimi me burgim të përjetshëm për dy të akuzuar

Gjykata e Apelit e anulon dënimin me burgim të përjetshëm për  të akuzuarit E.K dhe A.M. , të cilët ishin shpallur fajtor nga Gjykata Themelore në Prishtinë për  veprën penale Vrasje e rëndë në bashkëkryerje .  Ndaj të parit shqipton 25 vjet burgim, ndërsa ndaj të dytit 23.

Mars,  2016

 Vërtetohen dënimet të akuzuarve në rastin Medikus.

Gjykata e Apelit u a vërteton dënimet me burgim të  disa të akuzuarve për krim të organizuar dhe trafikim me njerëz.

Të akuzuarit L.D. dhe A.D. dënohen me tetë (8) vjet burgim. I pandehuri S.H. dënohet me pesë (5) vjet burgim. Gjithashtu, të pandehurit L.D. i ndalohet ushtrimi i profesionit të urologut në kohëzgjatje prej dy (2) vjetësh, ndërsa të pandehurit S.H. i ndalohet ushtrimi i profesionit të anesteziologut në kohëzgjatje prej një (1) viti.

 Prill, 2016

 Rasti APEX  kthehet në rivendosje

Kolegji i Apelit  anulon vendimin e Gjykatës Themelore dhe kthen në rivendosje  dhe marrje vendimi lidhur me çështjet meritore të aktakuzës si dhe për pranueshmërinë e provave.

Në këtë rast prokuroria kishte ngritur aktakuzë kundër  11 të pandehurve, për krim të organizuar si dhe për vepra të tjera penal.

 Maj , 2016

 Vërtetohet aktgjykimi lirues në rastin KLEÇKA

Publikohet aktgjykimi në rastin Kleçka sipas të cilit të akuzuarit për krime lufte të këtij rasti lirohen nga akuza./kp

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë