Loading…

Rasti që po çudit mjekët: Lind fëmija i parë me antitrupa ndaj COVID-19

  • 30/11/2020 | 20:53

Rasti që po çudit mjekët: Lind fëmija i parë me antitrupa ndaj COVID-19

Deri më sot, virusi aktiv nuk është gjetur në mostrat e lëngjeve përreth foshnjës në mitër ose në qumështin e gjirit.


Një grua nga Singapori e cila ishte infektuar me Covid-19 në mars kur ishte shtatzënë, ka lindur një fëmijë me antitrupa. Ky rast hedh dyshime nëse infeksioni mund të kalojë nga nëna tek fëmija.

Celine Ng-Chan tha se djali i saj Aldrin lindi këtë muaj pa Covid-19 por me antitrupa ndaj koronavirusit.

Mjeku i Celine, Ng-Chan dyshon se ajo i kaloi antitrupat fëmijës së saj në bark. Fatmirësisht fëmija nuk kishte koronavirus.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ende nuk ka konfirmuar nëse një grua shtatzënë mund të kalojë Covid-19 tek fetusi i saj gjatë shtatzënisë.

Singapori ka shkallën më të ulët të vdekjes nga koronavirusi në botë, me vetëm 29 vdekje në krahasim me 907 në Australi.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë