Loading…

Ratkoceri: Në Maqedoninë e Veriut nuk po shënohet ngjarje më e dhimbshme që ka ndodhur

  • 12/08/2020 | 10:03

Ratkoceri: Në Maqedoninë e Veriut nuk po shënohet ngjarje më e dhimbshme që ka ndodhur

Gazetari i njohur, Arben Ratkoceri, ka folur rreth 9 gushtit të viteve 1830 kur 600 prijës ushtarak e intelektual të kohës, u marakruan nga Osmanët, shkruan Gazeta Metro.


Ratkoceri përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se kjo ngjarje nuk shënohet në Maqedoninë e Veriut, edhe pse është më e dhimbshme.

“P.s.kjo ngjraje nga me te dhimbshmet edhe pse ka ndodh tek ne, në Maqedonin e sotme, thuaj se asnje here nuk.shenohet, para se gjithash te hulumtohet me tej sidomos nga instituti i Trashigimisë, katedrat e Historisë te Universiteteve……”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë:

Per shumë historian shqiptar , arsyeja se pse shqiptatët te fundit formuan një “gjysëm” shtet, qëndron në 9 gushtin e para 190 viteve (1830), ku ne pabesi, ne një kuvend te thirrur në Manastir, nga Osmanet, gjoja per marreveshje u masakruan mbi 600 prijës ushtarak e intelktual shqiptar te kohès. Ne kete masaker kryesisht u ekzekutua elita e Jugut te Shqiperisë duke mos kursyer as gjyshin e Ismail Qemalit, emrin e te cilit e trashigoi…

Për nje komb te vogel shqiptar te kohes, ky numër i madh i ekzekutimit i bie, sikur sot ne menyre hipotetike te ekzekutohej thuajse e gjithe elita e sotme shqiptare

Kjo ndodhi kur bullgaret, greket, serbet dhe te tjeret perreth filluan te krijojn shtetet e tyre ndersa te vetmit shqiptaret per shkak te kesaj masakre, ku mbeten.pa prijës nuk arriten te formojnë shtet në këtë kohë.

P.s.kjo ngjraje nga me te dhimbshmet edhe pse ka ndodh tek ne, në Maqedonin e sotme, thuaj se asnje here nuk.shenohet, para se gjithash te hulumtohet me tej sidomos nga instituti i Trashigimisë, katedrat e Historisë te Universiteteve../gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë