Loading…

Reagimi i nënave të Srebrenicës pasi Mladic u dënua me burgim të përjetshëm

  • 08/06/2021 | 19:08

Reagimi i nënave të Srebrenicës pasi Mladic u dënua me burgim të përjetshëm

Pas verdiktit për Ratko Mladiqin, kanë reaguar edhe rrjeti i Nënave të Srebrenicës. Munira Subasiq kryetare e asociacionit “Nënat e Srebrenicës”, tha se krimineli Mladiq mori atë që e ka merituar.


Ajo ka thënë se ka pritur që Mladiq të dënohet për gjenocid edhe për komunat tjera ku janë kryer krimet gjatë luftës së Bosnjës, shkruan RadioSarajevo.

Ish-gjenerali i ushtrisë së Republika Srpskas, Ratko Mladiq, është dënuar me burgim të përjetshëm nga Tribunali i Hagës për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit ndaj popullatës joserbe në luftën e Bosnjës.

Gjykata e Apelit ka refuzuar të gjitha ankesat e mbrojtjes së Mlladiqit.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë