Loading…

Reagojnë bizneset pas shtrenjtimit të çimentos

  • 23/01/2020 | 14:37

Reagojnë bizneset pas shtrenjtimit të çimentos

Ngritja e çmimit të çimentos për rreth 25 për qind ka shqetësuar bizneset prodhuese të betonit.

Përfaqësues të bizneseve shprehin shqetësimet e tyre dhe kundërshtimin ndaj lëvizjeve dhe ndryshimeve të çmimeve që kanë ndikim të drejtpërdrejt në aktivitetin e tyre ekonomik.

Bazuar në reagimet e bizneseve, Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) shpreh mbështetje në të drejtën e bizneseve për shqetësimet e tyre të argumentuara.

Naim Mahmutaj nga OAK, në një konferencë për media, tha se ngritja e çmimit 24.4 për qind është e qartë se “Sharrcem” është duke e përdorur rolin dominues në treg që të ngritë në mënyrë arbitrare çmimet e çimentos.

“Kjo sjellje lë të hapur mundësinë në vazhdimësi të kemi abuzim me pozitën e dominuese në treg që gëzon kjo kompani”, tha Mahmutaj, raporton kp.

Lidhur me këtë ngritje, OAK ka kërkuar nga Autoriteti Kosovar i Konkurrencës që të ndërmarrë masa ndaj këtyre të çmimeve.

Mahmutaj tha se ngritja e çmimeve ndodhur pa ndonjë paralajmërim paraprak. Sipas tij, ngritja është e pa përballueshme për bizneset dhe ka ndikim drejtpërdrejt te konsumatorët.

Të pranishëm në këtë konferencë për media ishin edhe përfaqësuesit e sektorit të ndërtimit, të cilët theksuan se shtrenjtim i çimentos është i pa drejtë.

Më të fundit
...
  • 22/09/2020 | 11:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë