Loading…

Reagon AAK: Për Asociacionin të vendoset nga Kosova, jo të dëgjohen dëshirat e Beogradit

  • 16/09/2020 | 19:47

Reagon AAK: Për Asociacionin të vendoset nga Kosova, jo të dëgjohen dëshirat e Beogradit

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës pajtohet me Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe vetëm nëse ky mekanizëm krijohet në bazë të asaj që ka përcaktuar Gjykata Kushtetuese.

Zëdhënësi i kësaj partie, Lulëzim Blaka, tha për klankosova.tv se për këtë çështje duhet të vendoset në Kosovë përmes Kuvendit dhe jo me dëshirat e Beogradit.

“Vendimi i Gjykatës Kushtetuese sa i përket Asociacionit të komunave me shumicë serbe, është shumë i qartë. Nëse një organizëm i tillë themelohet, Kushtetuesja ka vendosur rregulla të qarta. Republika e Kosovës është shtet që rregullohet nga Kushtetuta e saj, për ndryshimin e së cilës vendos Kuvendi me shumicë të cilësuar. Pra, është një çështje për të cilën vendoset në Prishtinë, nga përfaqësuesit e popullit, e jo nga dëshira e përfaqësuesve të Beogradit apo e kujtdo tjetër”.

Presidenca e Kosovës e cilësoi të rrezikshme dhe kthim prapa për Kosovën diskutimin e Asociacionit kur është diskutuar dy-tri herë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë