Loading…

Reagon Ambasada Britanike pas shkarkimit të Kurtit: Ka një kërkesë për Qeverinë e re

  • 26/03/2020 | 20:34

Reagon Ambasada Britanike pas shkarkimit të Kurtit: Ka një kërkesë për Qeverinë e re

Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë ka thënë se e ka parasysh shkarkimin e Kryeministrit Albin Kurti dhe se Qeveria e re ose ajo në detyrë duhet ta ketë prioritet pandeminë covid-19, shkruan Gazeta Metro.


Përmes një komunikate për media, është kërkuar që të respektohet Kushtetuta dhe të mbrohet populli i Kosovës.

‘’Mbretëria e Bashkuar mori parasysh votën e mosbesimit në Kuvend më 25 mars dhe bën thirrje që Kushtetuta të vazhdojë të respektohet. Mbrojtja e popullit të Kosovës gjatë kësaj urgjence shëndetësore duhet të jetë prioriteti i parë i qeverisë së re ose qeverisë në detyrë’’, thuhet në reagimin e Ambasadës.

Mbretëria e Bashkuar mori parasysh votën e mosbesimit në Kuvend më 25 mars dhe bën thirrje që Kushtetuta të vazhdojë të…

Posted by British Embassy, Pristina on Thursday, 26 March 2020

Kujtojmë se Ambasada Amerikanë në Kosovë ka thënë se e vlerëson mocionin e mosbesimit të ngritur nga LDK’ja dhe kërkoi po ashtu, të repektohet Kushtetuta.

Ndryshe, Qeveria Kurti dje është shkarkuar me 81 vota për dhe se Presidenti Hashim Thaçi ka konfirmuar që shumë shpejt do të fillojë bisedimet me parti, për të caktuar mandatarin e ri./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]tro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë