Loading…

Reagon BE pas dorëheqjes së Zaevit, Maqedonia e Veriut t’i vazhdojë reformat europiane

  • 02/11/2021 | 16:37

Reagon BE pas dorëheqjes së Zaevit, Maqedonia e Veriut t’i vazhdojë reformat europiane

Bashkimi Europian ka reaguar pas dorëheqjes së Kryeministrit të  Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, shkruan Gazeta Metro.


“Ne jemi në dijeni të dorëheqjes së kryeministrit Zaev. Është me rëndësi që vendi të vazhdojë implementimin e reformave të lidhura me BE-në” ka thënë Ana Pisonero, zëdhënëse e BE-së për çështje të zgjerimit.

Në reagimin e tyre thuhet se pavarësisht përpjekjeve megjithatë  ka pasur ndikim në  zgjedhje përmes retorikës negative dhe presioneve ndaj votuesve.

“Administrata që ka organizuar zgjedhjet bëri përpjekje për të adresuar disa mungesa procedurale, që ishin parë në raundin e parë. Megjithatë retorika negative dhe dyshimet për presion ndaj votuesve dhe kandidatëve, kanë vazhduar të ndikojnë në zgjedhje”, është thënë në reagim.

BE ka bërë thirrje për vazhdim të reformave në axhendën europiane.

“Ne u bëjmë thirrje të gjithë kryetarëve të rinj të komunave që të kontribuojnë në avancimin e reformave në agjendën evropiane, në të mirë të qytetarëve të tyre”, është thënë mes tjerash në reagim.

Pë rndryshe, Komisioni Europian ia ka njohur Maqedonisë  së  Veriut punë n pë r hapjen e negociatave pavarë sisht se të njejtat ende nuk janë hapur, ndër të  tjera për shkak të vetos që  Bullgaria ia ka vendosur në  lidhje me mosnjohjen e gjuhës dhe identitetit maqedonas. / gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë