Loading…

Reagon edhe Rusia për ngjarjet në veri: Sanksionet e Perëndimit ndaj Kosovës janë dekorative

  • 10/06/2023 | 11:12

Reagon edhe Rusia për ngjarjet në veri: Sanksionet e Perëndimit ndaj Kosovës janë dekorative

Për ngjarjet në veri nuk ka mundur të mos reagojë Ministria e Punëve të Jashtme e Federatës Ruse, duke akuzuar Perëndimin se “nuk kanë nxjerrur konkluzionet e duhura” ndërsa ndëshkimet dhe paralajmërimet për sanksione ndaj Kosovës i ka quajtur “shtirje” dhe “sanksione dekorative”.


Ndërkaq, sa i përket Serbisë, Maria Zakharova thotë se Perëndimi po i ofron Beogradit ndihmë ekonomike, investime të reja dhe rritje të bashkëpunimit ushtarak – të gjitha këto, sipas saj, “bëhen padyshim për distancimin e Serbisë nga Rusia dhe aleatët e saj të tjerë tradicionalë, dhe që Beogradi t’i jep fund partneritetit strategjik me Moskën”, siç e cituan mediat serbe.

“Perëndimi i kërkon Beogradit që të bind serbët e Kosovës për të marrë pjesë në rizgjedhjet e kryetarëve në veri dhe të kthehen në institucione pa garacncione, që do të thotë, t’u besojnë fjalëve të SHBA-së dhe BE-së që më në fund interesat serbe po merren në llogari”, tha ajo.

Zakharova nuk la pa u marrë me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, për të cilin tha se “po sillet çdo herë e më shumë në mënyrë jo adekuate”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë