Loading…

Reagoni menjëherë: Këto ndryshime të lëkurës janë një alarm

  • 16/10/2021 | 08:25

Reagoni menjëherë: Këto ndryshime të lëkurës janë një alarm

Nëse vëreni ndryshime në lëkurën tuaj, ato mund të zbulojnë shumë për gjendjen tuaj mendore.

Shumë shqetësime dhe mendime negative që ju vijnë në mendje gjatë ditës ndikojnë shumë në shëndetin e organizmit, dhe ato shfaqen menjëherë në lëkurë.

Disa emocione janë gjithashtu të shtypura thellë, kështu që ju e keni të vështirë t’i njihni, dhe tani do të jetë shumë më e lehtë për ju, pasi të shikoni shprehjen tuaj në pasqyrë.

Këtu janë reagimet e lëkurës që lidhen më shpesh me probleme të shëndetit mendor:

Trauma – skuqje, inflamacion

Depresioni dhe trishtimi – lëkura e thatë

Ankthi – kruajtje dhe skuqje

Rritja e stresit – aknet, ekzema, psoriaza

Shtypni zemërimin dhe pakënaqësinë – lëkura e thatë

Zemërimi dhe agresioni – reaksione alergjike, kruajtje, inflamacion

Rritja e emocioneve (pozitive dhe negative) – skuqje, rosacea

Mos i lini pas dore problemet e këtij lloji, vetëm sepse asgjë nuk ju lëndon. Shëndeti mendor është po aq i rëndësishëm sa shëndeti fizik, prandaj përkushtojuni vetes.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë