Loading…

Reali shpreson që të ketë Alaban të gatshëm për ‘El Classico’

  • 14/10/2021 | 14:10

Reali shpreson që të ketë Alaban të gatshëm për ‘El Classico’

Mbrojtësi i majtë, David Alaba është kthyer në Spanjë pas pushimit ndërkombëtar, por tani është një dyshim për ndeshjet e ardhshme të Ligës Kampionëve dhe La Liga

Alaba është kthyer në Real Madrid nga detyra ndërkombëtare me Austrinë duke pësuar një dëmtim dhe tani është një dyshim për takimin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve me Shakhtar Donetsk dhe me Barcelonën në El Classico.

Mbrojtësi i majtë bëri dy paraqitje për vendin e tij gjatë pushimit të fundit në detyrat ndërkombëtare, me 180 minuta lojë në ndeshjet kualifikuese të Kupës së Botës me Ishujt Faroe dhe Danimarkën.

Ai tani është kthyer në Spanjë dhe po përgatitet t’i nënshtrohet testeve në përpjekje për të përcaktuar nëse duhet ndërmarrë ndonjë kurs veprimi.

Alaba, i cili u bashkua me Madridin si agjent i lirë gjatë verës pasi arriti në fund të kontratës së tij me Bayern Munich, kuptohet se ka pasur një problem në gju.

Ekzaminimet mjekësore do të kërkohen në mënyrë që të kuptohet plotësisht ashpërsia e problemit, me ato që do të zhvillohen të enjten.

Tani për tani, Blancos shpresojnë se Alaba nuk ka pësuar asgjë më shumë se një goditje të rëndë, duke e lejuar atë të luajë kur skuadra e Carlo Ancelotti të kthehet në aksion kundër Shakhtar të martën e ardhshme.

Një pozitive për Realin është se ata nuk kanë pse të nxitojnë asnjë nga interpretuesit e tyre ndërkombëtarë përsëri në ekipin e parë në Santiago Bernabeu.

Kjo ndodh sepse takimi i tyre me Athletic Club, i cili duhej të zhvillohej këtë fundjavë, është shtyrë për shkak të vonesës së kualifikimeve të Kupës së Botës në Amerikën e Jugut.

Alaba ka afat deri më 19 tetor për t’u bërë gati për aksione konkurruese, me Ancelottin të etur për ta përfshirë atë në festën udhëtuese në Ukrainë.

Nëse ai humbet, Blancos do të shpresojnë që ta kenë 29-vjeçarin në garë për të takuar kundërshtarët e vjetër Barça në Camp Nou më 24 tetor.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë