Loading…

Reçeli i specave djegës është një delikatesë për t’u mbajtur mend

  • 06/08/2022 | 22:09

Reçeli i specave djegës është një delikatesë për t’u mbajtur mend

Vetëm për adhuruesit e vërtetë të erëzave pikante.


Duhet ta provoni këtë mrekulli pikante!

Përbërësit:

– 10 – 12 speca të kuq djegës;
– 1 qepë;
– 2 thelpinj hudhre;
– 125 ml ujë të ftohtë;
– 80 ml uthull vere të bardhë;
– 450 g sheqer kristal të bardhë;
– lëng i shtrydhur i një limoni.

Përgatitja:

Ua heqim bishtat dhe farat specave djegës dhe qërojnë qepën dhe hudhrën, pastaj i presim perimet në feta më të mëdha.

I vendosim me ujë në një blender dhe i përziejmë derisa të bëhet një masë homogjene të lëmuar.

Masën e vendosim në një tenxhere, bën edhe në një tigan të thellë me një fund që nuk ngjit, dhe shtojmë uthullën, sheqerin dhe lëngun e limonit.

I vëmë në pllakë shporeti në temperaturë mesatare dhe i përziejmë derisa sheqeri të shkrijë.

E rrisim temperaturën dhe kur të vlojë, e zvogëlojmë përsëri dhe e lëmë reçelin të ziejë në zjarr të ulët për afro 40 minuta derisa të trashet.

E hedhim në kavanoza të vegjël, të cilët i mbyllim menjëherë dhe e kthejmë kavanozin mbrapsht.

Sterilizimi nuk është i nevojshëm.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë