Loading…
Receta me oriz dhe qumësht që largon vitet nga fytyra juaj
  • 14/09/2018 | 21:36

Receta me oriz dhe qumësht që largon vitet nga fytyra juaj

Orizi është përbërësi i mrekullueshëm që është përdorur për 80 vjetët e fundit në kozmetikë gjithandej botës.


Orizi  ka efekte jashtëzakonisht të dobishme për lëkurën tuaj pasi hidraton dhe zbut lëkurën dhe parandalon plakjen e parakohshme.

Kjo maskë natyrale që ju sjellim më poshtë përbëhet nga orizi, mjalti dhe qumështi që sapo ta provoni, jemi të bindur se do të bëhet produkti juaj i preferuar kozmetik.

Përbërësit:

1 lugë çaji qumësht të ngrohtë

1 lugë çaji mjaltë

2 ose 3 lugë çaji orizi

Përgatitja:

Zieni 2 ose 3 lugë orizi derisa të zbutet. Kullojeni dhe vendoseni në një enë. Lajeni orizin e zier dhe shtoni 1 lugë çaji qumësht të ngrohtë.

Përzieni mirë dhe shtoni 1 lugë mjaltë. Përzieni sërish mirë dhe maska e fytyrës tuaj është gati.

Vendoseni pjesën tjetër të mbetur në frigorifer dhe lëreni të qëndrojë për katër ditë.

Kur të vendosni maskën, lëreni të qëndrojë për 30 minuta. Më pas pastrojeni fytyrën me ujin që ka mbetur nga orizi i zieri.

Uji i orizit do të ushqejë lëkurën tuaj, do t’i japë një shkëlqim natyral dhe do ta bëjë atë të duket më e re.

Orizi  është i ngarkuar me vitaminë B që stimulon rigjenerimin e qelizave, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ngadalëson procesin e plakjes.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë