Loading…

Receta sezonale: Sallatë turshi me karota

  • 11/10/2021 | 22:37

Receta sezonale: Sallatë turshi me karota

Përbërësit:

2.5 kg karota
2 copa hudhër
4 speca të gjelbër djegës
2 tuba majdanoz
50gr kripë
100ml uthull
50ml vaj
pak konservans

Përgatitja:

Së pari perimet i pastrojmë mirë më pas karotat, specat dhe hudhrën i presim rrath rrath kurse majdanozin e presim imët dhe krejt këtë e përziejmë mirë në një enë të thellë.

Më pas ua hedhim kripën, vajin, uthullën dhe pak konservans, e përzieni mirë dhe lëreni 30 minuta që ta lëshoj lëngun. Këtë masë e qesim në tegulla e shtypim me dorë dhe e mbyllim hermetikisht dhe e lëmë në një vend të errët dhe të ftohtë për disa ditë. Ju bëfshin mirë !

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë