Loading…
Recetë: Banane me salcë karameli
  • 14/03/2019 | 16:25

Recetë: Banane me salcë karameli

Ky është një desert i shijshëm që përgatitet shumë shpejtë dhe shumë lehtë, transmeton Gazeta Metro.


Përbërësit e nevojshëm:

115 gram gjalpë

225 gram sheqer

150 ml ajkë të ëmbël

4 bananeve ju hiqet levoret dhe priten për së gjati.

Mënyra e përgatitjes:

Në një tengjere të thellë shkrijeni gjalpin në temperaturë të mesme. Shtoni sheqerin deri sa të filloj të karamelizohet. Pastaj gradualisht shtoni ajkën e ëmbël dhe përziejni herë pas here dhe pastaj zgritjani temperaturën.

Në tengjere shtoni bananet dhe së bashku me masën e fituar lerëni të ziejnë për dy minura.

Ky recetë me bananë shërbehet i nxehtë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë