Loading…

Recetë: Biskotë me kafe dhe çokollatë, ideale për tu shoqëruar me kafenë e mëngjesit

  • 14/08/2019 | 10:10

Recetë: Biskotë me kafe dhe çokollatë, ideale për tu shoqëruar me kafenë e mëngjesit

Një biskotë të e shijshme si kjo mund ta servirni me kafe ose çaj, le të mbetet në zgjedhjen tuaj, transmeton Gazeta Metro.


Përbërësit e nevojshëm:

150g gjalpë

150g sheqer

100g sheqer kafe

2 vezë të mëdha

1 lugë kafeje me aromë vanilje

rreth 100g përzierje e kakaos

1 lugë çaji kafe instant

50 ml qumësht të ngrohtë

3 lugë kakao pluhur

350g miell

1 lugë gjelle kripë

1 pluhur pjekje

1 grusht arra të copëtuara ose lajthi

1 pjesë të copa çokollate të errët

Mënyra e përgatitjes:

Ngrohni furrën në 200 gradë. Përzieni gjalpin dhe sheqerin derisa të bëhet një masë homogjene dhe kremoze. Përzieni kakaon, kafenë instant dhe kakao në një enë veçmas me 50ml qumësht të ngrohtë.

Shtoni kafe, vanilje dhe vezë në përzierjen e gjalpit. Përziejeni të gjitha derisa të fitoni një masë homogjene.

Pastaj përzieni të gjithë përbërësit e thatë, sheqerin, miellin, kripën dhe pluhurin për pjekje një nga një. Përzieni me vezët, kështu që kur të merrni një petë të butë, pastaj shtoni çokollatën e thyer dhe lajthitë.

Brumi duhet të jetë i trashë por ngjitës. Me anë të një luge e vendosni brumin në tepsi në mënyrë që të marrin formë rrumbullake.

Piqeni për rreth 10-12 minuta, derisa të marrë ngjyrë kafeje. Hiqeni nga furra dhe hiqeni menjëherë nga tepsi për të mos pjekur më./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë