Loading…

Recetë e shpejtë për 40 min: Speca me ajkë në furrë

  • 18/08/2019 | 08:58

Recetë e shpejtë për 40 min: Speca me ajkë në furrë

Perimet e sidomos specat e pjekura në furrë apo në skarë japin aromë dhe shije të veçantë, transmeton Gazeta Metro.


Lehtë dhe shpejtë. Bleni specat dhe jakën dhe lexoni përbërësit e tjerë. Speca të furrës do të ju bëjnë të ndryshoni shijet në këto ditë të nxeta vere.

1. Përbërësit: 4 speca gogozhare; 50 ml vaj; 2 thelpinj hudhre; 1 ajkë e thartë, të cilëve natyrisht se i shtohet edhe kripë dhe biber.

2. Përgatitja: Së pari, nxehni furrën në 200 gradë Celsius dhe enën për pjekje lyeni me vaj. Më pas Lani specat, qitni kripë dhe piper dhe vendosni në enë për pjekje. Piqni në furrë 35 – 40 minuta derisa specat pjesërisht të marrin ngjyrë të errët. Dhe Kur të piqen, lyeni me ajkë të thartë dhe qitni sipër hudhrën e grirë. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë