Loading…

Recetë: Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer

  • 15/09/2019 | 10:37

Recetë: Ëmbëlsirë pa miell dhe sheqer

Ëmbëlsirat më të mira bëhen nga artikujt natyrorë. Desertët vërtet të mirë bëhen shumë lehtë, ndërsa receta ka arritur nga Amerika Latine.


Ne e adhurojmë, sepse bëhet lehtë dhe për gatimin e saj ju nevojiten vetëm këta përbërës:

– 4 vezë,
– 2 portokaj,
– 200 kokrra arra, bademi, lajthie apo kokosi,
– Gjysmë luge e vogël sodë buke.

Për fill:

– 100 gramë çokollatë të zezë,
– 200 ml ajkë neutrale për zierje.

Përgatitja:

Portokajtë fundosni në tretje të sodës së bukës dhe lërini të qëndrojnë gjysmë ore. Pastaj zini rreth gjysmë ore derisa të zbuten.

Bluani mirë në blender, shtoni vezët dhe frutat arrore të cilat i keni bluar më parë dhe pak sodë buke.

Piqni në 200 gradë rreth 20 minuta.

Në shporet zieni ajkën neutrale dhe në të shtoni çokollatën derisa të shkrihet.

Hidhjani sipër ëmbëlsirës së përgatitur dhe të ftohur.

Ftoheni në frigorifer dhe servireni.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë