Loading…

Recetë: Makarona me hudhra dhe gjalpë

  • 23/02/2020 | 15:20

Recetë: Makarona me hudhra dhe gjalpë

Makaronat gjithmonë janë ide e mirë për drekë, ndërkaq kjo recetë është përsosmëri e vërtetë e shijes.


Përbërësit:

300 g makarona;

3 lugë gjalpë;

4 thelpinj të mëdhenj hudhre të bluar;

2 lugë miell;

150 ml qumësht;

kripë;

piper.

Përgatitja:

Zieni makaronat sipas udhëzimit në paketim, ndërkaq derisa të zihen ata ju përgatitni salcën.

Në zjarr të fortë shkrini gjalpin në tigan.

Shtoni hudhrën duke e përzier dhe fërgoni 1 – 2 minuta.

Pastaj përzierjen e gjalpit dhe hudhrës përpunojeni në blender derisa tretja të bëhet e lëmuar.

Kthejeni tiganin në zjarr mesatarisht të fortë dhe shtoni miellin. Përzieni vazhdimisht dhe mbani në zjarr përafërsisht një minutë.

Qumështin ngadalë qiteni në tigan derisa me dorën tjetër përzieni shpejt përbërësit në tigan.

Lini të zihen në zjarr të lehtë derisa të dendësohen, duke i përzier vazhdimisht.

Kur makaronat të jenë gati, përzieni në salcë.

Sipas nevojës shtoni kripë dhe piper.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë