Loading…

Recetë me plot shije: Gullash viçi

  • 29/06/2020 | 08:08

Recetë me plot shije: Gullash viçi

I zier në këtë mënyrë është gjellë e vërtetë shtëpiake, ka shije origjinale.


Përbërësit:

– 250 g qepë;
– 800 g mish viçi;
– 2 lugë vaj;
– kripë;
– piper;
– spec i bluar i ëmbël;
– 2 lugë pure domatesh;
– 200 ml verë të zezë të thatë;
– 2 lugë xhelatinë;
– pak rozmarinë;
– 250 g kërpudha të përziera, sipas zgjedhjes.

Përgatitja:

Qepën pastrojeni dhe priteni imët. Mishin lajeni, kullojeni dhe priteni në kube.

Në vaj të nxehtë fërgoni dhe kur të bëhet gati shtoni qepën. Sipas shijes qitni kripë, piper dhe shtoni pak spec të bluar të ëmbël.

Lëreni të vlojë rreth 15 minuta, të mbuluar me kapak në zjarr të ulët.

Shtoni në gjellë purenë e domateve, verën e zezë, xhelatinën dhe rozmarinën.

Kërpudhat lani mirë, pritni në pjesë të imta dhe shtoni në gullash dhe vloni edhe 10 minuta të gjitha së bashku dhe kur të përfundojë zierja qitni purenë.

Shërbeni me majdanoz të grirë imët dhe me patate të ziera apo me oriz të zier.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë