Loading…

Recetë: ‘Okroshka’ gjellë e ftohtë ruse

  • 13/08/2019 | 13:50

Recetë: ‘Okroshka’ gjellë e ftohtë ruse

‘Okroshka’ është një gjellë e ftohtë ruse që preferohet të hahet gjatë verës, kur temperaturat janë më të ngrohta. Ka variacione të ndryshme, por kjo është një recetë klasike që mund t’i gatuani me erëzat tuaja të preferuara, transmeton Gazeta Metro.


Përbërësit e nevojshëm:

rreth 2l ujë të ftohtë

100ml salcë kosi (mund të zëvendësojë kefirin ose qumështin e thartë, por kremi është më i mirë)

3 lugë uthull

2 lugë kripë

3 lugë erëza të freskëta të copëtuara

rreth 100g hudhra të rinje, të copëtuar imët

250 g proshutë, të copëtuar imët (e tymosur, mish pule, gjeldeti – çfarëdo që të pëlqen)

4 patate

3 vezë të ziera

3-4 tranguj (më mirë me ato të freskëta, por mund të zëvendësohen me turshi. Pastaj merrni 5-6 më të mëdha)

Qëroni patatet dhe preni ato në kube me madhësi rreth gjysmë centimetri. Vendoseni në tigan, shtoni ujë deri sa të mbulohen patatet dhe shtoni një lugë gjelle uthull.

Gatuani për rreth 10 minuta derisa patatet të jenë gatuar, por mos i leni të ziejnë shumë ato. Pastaj kullojeni dhe lëreni të ftohet ose shtoni  ujë akull sipër.

Zieni tre vezë dhe i ftohim. Pritini në kube të vogla, shtoni sipër patate. Pritini proshutat, koprën dhe qepët e reja. Vendosni gjithçka në një tenxhere më të madhe me patate dhe vezë.

Ndamas përzieni 2 litra ujë me salcë kosi dhe uthull të mbetur. Shtoni kripë, pastaj derdhni në të gjithë mbi patatet dhe vezët. Përziejeni dhe gjella është gati./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë