Loading…
Recetë: Përgatitni patate të skuqura në kushte shtëpie, janë shumë më të shijshme se sa të gatshmet
  • 16/03/2019 | 09:01

Recetë: Përgatitni patate të skuqura në kushte shtëpie, janë shumë më të shijshme se sa të gatshmet

Patete e fërguara mund t’i pregatitni në kushte shtëpie, dhe janë shumë më të shijshme se ato të blera, trasmeton Gazeta Metro.


Përbërësit e nevojshëm:

patate

kripë

vaj gatimi

Mënyra e përgatitjes:

Hiqni lëvorën e patateve dhe preni ato në copa. Mbani vazhdimisht në një enë me ujë, kështu që patatet nuk do të nxihen. Ngroheni ujin e kriposur. Para se të filloj të vloj uji shtoni patatet brenda.

Zieni ato për rreth 5 minuta derisa të zbutet. Pastaj largoni nga zjarri dhe kulloni nga uji, pastaj futni në frigorifer të qëndrojnë për rreth 30 minuta.

Pastaj patatet e ftohta i vendosni direkt në vaj të ngrohtë.

Fillimisht fërgoni ato në temperaturë të mesme që të jenë të pjekura edhe në mes, pastaj rrriteni temperaturën që të jenë “crunchy”./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë