Loading…
Recetë: Supa marokene e Ramazanit, Harira
  • 16/05/2019 | 14:07

Recetë: Supa marokene e Ramazanit, Harira

Supa tradicionale me domate Harira është bërë hit i pakontestueshëm në kuzhinën internacionale, transmeton Gazeta Metro.


Përbërësit:

▪ 2 qepë (të grira imët)
▪ 1 lugë gjalpë
▪ 2 lugë vaj ulliri
▪ fletë selinoje (të grira imët)
▪ ½ luge shafran
▪ 1 konservë domate e zier
▪ 800 ml ujë
▪ 1 konservë qiqra (leblebi)
▪ 1 gotë e vogël brumi për supë
▪ kripë, piper
▪ ¾ e gotës ujë të ftohtë
▪ ½ filxhan miell
▪ 1 konservë e vogël me domate
▪ 1 gotë koriandër e freskët
▪ ½ gote majdanoz të freskët

Përgatitja:

Në një tenxhere të madhe shkrini gjalpin, shtoni vaj ulliri dhe në të marinoni qepën dhe selinon.

Shtoni domatet, ujin, shafranin, kripën dhe piperin, transmeton telegrafi.

Lërini le të vlojnë, pastaj zvogëlojeni zjarrin, mbulojeni me kapak dhe zieni derisa selinoja të zihet.

Shtoni brumin dhe qiqrat, përzieni mirë.

Ndërkohë, në një enë të vogël treteni ¾ e ujit dhe ½ e gotës së miellit.

Shtoni pire të domates dhe përzieni mirë. Lërini pak të qëndrojnë.

Kur brumi të jetë zier, qiteni përzierjen e miellit dhe domates në supë dhe përzieni derisa të vlojë.

Zieni 2-3 minuta në zjarr të ngadaltë, duke e përzierë herë pas here./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë