Loading…

Recetë: Tatlia mas İftarit

  • 15/05/2019 | 11:34

Recetë: Tatlia mas İftarit

Recetë që mund të ju ndihmojë sidomos tani që jemi në muajin e Ramazanit. E shijshme pas iftarit, transmeton Gazeta Metro.


Përbërësit

200 gr gjalpëe shkrirë ose margarin

gjysme gote vaj vegjetal

2 vezë

gjysme gote bollgur

2 luge te gjelles sheqer pluhur

3 luge te gjelles miell

1 Pluhur pjekje

PËR SHERBET

2,5 gota sheqer

3 gota ujë

1 luge te gjelles lënglimoni

Hapat:

E marrim një enë të thellë dhe në të e derdhim vajin, të bardhët e vezëve dhe përveç miellit të gjithë përbërësit e tjerë.

Pasi i përziejmë mirë këta përbërës e shtojmë me kujdes miellin, do ta përfitojmë një brumë që nuk ngjitet në duar.

Ia japim formën ovale ose të rrumbullakët dhe i lyejmë përmbi me të kuqët e vezës, përmbi i shtypim pak me pirun.

I vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 170 gradë celsius, pasi ti kalon nxehtësia e parë ia derdhim sherbetin e përgatitur./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë