Loading…

Recetë: Torte e shpejtë dhe shumë e shijshme me çokollatë

  • 11/09/2019 | 14:07

Recetë: Torte e shpejtë dhe shumë e shijshme me çokollatë

Për shkak  të kënaqësisë që ju jep kjo tortë do të kërkoni një pjesë më shumë, transmeton Gazeta Metro.


Përbërësit e nevojshëm:

Për një petën:

4 vezë

4 lugë miell të qetë

gjysmë qese pluhur pjekje

100 g çokollatë për gatim

100 g sheqer

200 g gjalpë

Për fil:

500 ml ajkë

250 g çokollatë për gatim

Mënyra e përgatitjes:

Në një enë, siteni miellin e përzier me pluhurin për pjekje. Shkrihet gjalpi dhe çokollata në avull. Ndani të bardhat e vezëve dhe të verdhën e vezëve. Në një tas më të thellë, përzieni të verdhën e vezëve me sheqerin, shtoni gjalpin e shkrirë dhe çokollatën, përzieni, më pas shtoni miellin e copëtuar me pluhurin për pjekje.

Në enë tjetër, rrehni të bardhat e vezëve, dhe pastaj me spatula me kujdes e përziejmë çokollatën të cilën ia shtojmë gradualisht. Mbuloni tepsinë e tortës me një diametër 23-24 cm me letër pjekje dhe derdhni përzierjen e përgatitur. Përzierjen mund ta piqni edhe në një tepsi katror prej 35 × 24 cm. Piqeni në furrë të parangrohur në 180 gradë celsius për rreth 20 minuta.

Bëni fillin: Copëtoni imët çokollatën dhe ngrohni kremin deri në momentin që të filloj të vloj. Shtojeni sipër çokollatës.

Petën e pjekur provojeni me piru për ta kontrolluar se a është pjekur. Lëreni të ftohet në temperature dhome dhe pastaj shtoni çokolalden sipër dhe ftoheni mirë në frigorifer. Pas kësaj torta është e gatshme për tu servuar./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë