Loading…

Recetë: Xhem me pjeshka në kushte shtëpie

  • 11/09/2019 | 09:27

Recetë: Xhem me pjeshka në kushte shtëpie

Kjo përgatitje e xhemit të pjeshkës është shumë e thjeshtë dhe nuk ju kërkon edhe shumë kohë, transmeton Gazeta Metro.


Përbërësit e nevojshëm:

dy kile pjeshkë (receta gjithashtu përputhet me nektarina, kajsi dhe kumbulla)

1 lugë ose 2 sheqer të bardhë ose kafe (sipas dëshirës

Mënyra e përgatitjes:

Lani frutat, ndani përgjysmë dhe hiqni farat. Rendisni në një tigan nga ana e prerë dhe spërkatni me sheqer. Piqeni në 170 gradë celsius për rreth gjysmë ore, derisa frutat të shtypen me lugë dhe të lëshojnë ujin e tepërt. Hiqni frutat dhe të ngrohtë i fusni në kavanoza të nxehta dhe të sterilizuara, shtypeni që ajri i tepërt të del nga kavanozi.

Shënim:

Nëse dëshironi, mund të shtoni shije të tjera, si kanella, sheqer vanilje apo rumi./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë