Loading…

Regjistrohet rasti i parë me Delta plus në këtë shtet afër Kosovës

  • 05/11/2021 | 08:18

Regjistrohet rasti i parë me Delta plus në këtë shtet afër Kosovës

Deputetja e Capakut, Ivana Paviq Simetin, konfirmoi në emisionin Otvoreno të HRT-së se Kroacia ka regjistruar rastin e parë të variantit delta plus të corona virusit.

“Sot është shënuar rasti i parë i delta plus në Çakovec. E kemi ditur se është te dera. Nga përvoja me delta dhe alfa do të shihet se sa i rrezikshëm është. Dihet se është më ngjitëse se delta”, tha ajo.

Opsioni i vetëm për të gjithë ne është vaksinimi, tha ajo, duke shtuar se Mexhimurja është një rajon relativisht mirë i vaksinuar, mbi 60 për qind, por ende nuk mjafton për të parandaluar përhapjen e virusit në mënyrën që po e shohim aktualisht, raporton index.hr.

Një nga variantet e fundit që tërhoqi vëmendjen e profesionistëve të shëndetësisë është një variant i quajtur AY.1, ose delta plus. Arsyeja e interesimit është fakti se Ministria e Shëndetësisë e Indisë e klasifikoi atë në muajin qershor si një “variant shqetësimi”. Kjo etiketë tregon se duket të jetë më ngjitëse, të lidhet më lehtë me qelizat e mushkërive dhe të jetë potencialisht rezistente ndaj terapisë me antitrupa monoklonale, që do të thotë se mund të thyejë imunitetin e fituar.

Delta plus ka një mutacion spiku (S) K417N në proteinën që delta nuk e ka. Ky mutacion u gjet më parë në disa nënvariante të alfa që dominonin para deltës dhe në variantin beta.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë