Loading…
Rënie e jashtëzakonshme e natalitetit nëpër botë, shkencëtarët paralajmërojnë për pasoja të rënda
  • 09/11/2018 | 16:57

Rënie e jashtëzakonshme e natalitetit nëpër botë, shkencëtarët paralajmërojnë për pasoja të rënda

Ka pasur një rënie të jashtëzakonshme globale të numrit të fëmijëve që gratë po kanë, thonë hulumtuesit.


Raporti i tyre gjeti se rënia e shkallës së natalitetit do të thotë se afër gjysma e vendeve po ballafaqohet me ulje – që do të thotë se nuk ka fëmijë të mjaftueshëm për ta mbajtur madhësinë e popullatës, shkruan BBC, transmeton gazetametro.net

Dhe do të ketë pasoja të thella për shoqëritë me ‘’më shumë gjyshër se nipa e mbesa’’.

Sa e madhe ka qenë rënia?

Studimi, i publikuar në Lancet, përcolli trendet në çdo vend nga viti 1950 deri në 2017.

Në 1950, gratë ishin duke pasur një mesatare prej 4.7 fëmijë në jetën e tyre. Shkalla e natalitetit është përgjysmuar në 2.4 fëmijë për grua nga viti i kaluar.

Sa e lartë duhet të jetë shkalla e natalitetit?

Kurdo që shkalla mesatare e natalitetit të një vendi bie më poshtë se 2.1 atëherë popullatat eventualisht do të fillojnë të shkrihen.

Vendet më së shumti të prekura nga kjo janë vendet e zhvilluara. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë