Loading…

Restoranti i parë legal i kanabisit pritet të hapet në Amerikë

  • 22/09/2019 | 23:05

Restoranti i parë legal i kanabisit pritet të hapet në Amerikë

Një restorant në West Hollywood do të bëjë histori kur të hapet muajin tjetër si i pari në Amerikë që ka kanabis në menu, transmeton Gazeta Metro.


Marijuana rekreative u legalizua në Kaliforni në vitin 2016 dhe që atëherë është duke u zhvilluar për të lejuar sipërmarrësit të përfitojnë nga ligji i ri.

Megjithëse është akoma e paligjshme pirja e saj në publik në Kaliforni, qyteti i West Hollywood ka dalë me një mënyrë të re për të përdorur barërat e këqija rekreative duke krijuar një proces licencimi për të lejuar restorante kanabisi.

Pronarët e restorantit nuk kanë zgjedhur ende një mënyrë për të shërbyer legalisht ushqimin e freskët të mbushur me kanabis pasi nuk ka rregullore shtetërore shëndetësore që e lejon atë, por ata kanë qenë në gjendje të sigurojnë miratime si për ushqimin ashtu edhe për konsumimin e barërave të këqija në një vend.

Duke ofruar ushqime dhe produkte kanabisi, Lowell Cafe do të veçohet nga ‘restorantet’ ekzistuese dhe klubet ku njerëzit mund të mblidhen dhe të pinë së bashku./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë