Loading…

Restoranti kanadez ngjall zemërime: Fton stafin të shfaqen në punë, iu kërkon të mos arsyetohen se janë sëmurë

  • 26/03/2020 | 21:23

Restoranti kanadez ngjall zemërime: Fton stafin të shfaqen në punë, iu kërkon të mos arsyetohen se janë sëmurë

Një restorant kanadez ka ngjallur zemërim pasi i ka thënë stafit që të shfaqen në punë, dhe mos të thërrasin për të thënë se janë të sëmurë, megjithë keqësimin e pandemisë së koronavirusit, transmeton Gazeta Metro.


Shënimi në restorantin Tim Hortons, në qytetin Edmont, Alberta, ku thotë: ‘’Për stafin që sëmuren. Unë ju kam caktuar orarin tuaj për një arsye. Prandaj pres që të vini në punë. Mungesa juaj do konsiderohet e pashpjeguar. Pritet që të paraqiteni në ndërrimet tuaja të planifikuara.’’

Ky shënim tejkalonte rregullat nga qeveria kanadeze, që ka vënë qytetarët në izolim, për të parandaluar përhapjen e virusit vdekjeprurës.

Njerëzit në rrjetet sociale e cilësuan si diçka irrituese,  dhe kërkuan që ky restorant të bojkotohej nga gjithë klientët.

“Po, kjo duhet të jetë një vepër penale në mes të një pandemie,” komentoi një person, ndërsa një tjetër tha: “Unë personalisht mendoj se është pandemia apo jo, nuk duhet t’i detyrosh njerëzit e sëmurë të punojnë. Sidomos nëse ata po përgatisin ushqim. ”

Punonjësit në këtë restorant më parë kishin ditët e pushimit të papaguara, dhe nëse nuk ishin mirë dhe të merrnin certifikatat e mjekut për të arsyetuar pushimin.

Kanada tani po teston 10,000 njerëz në ditë dhe ka testuar më shumë se 142,000 njerëz. Kanada ka më shumë se 3336 raste të konfirmuara të koronavirusit dhe të paktën 35 vdekje.

Kryeministri Justin Trudeau gjithashtu njoftoi se qeveria e tij do të ofrojë 2000 dollarë kanadezë (A2381 $) në muaj, për katër muajt e ardhshëm, për punëtorët që humbasin të ardhurat e tyre si rezultat i pandemisë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë