Loading…

Restoranti në Beograd, hakmarrës ndaj Kosovës

  • 17/02/2019 | 09:31

Restoranti në Beograd, hakmarrës ndaj Kosovës

Në një restorant në Beograd për menu ka luftën e Kosovës dhe Serbisë, aty sherbehen vetëm shtetet që nuk kanë njohur Kosovën apo ato që e kanë tërhequr njohjen, trasnmeton Gazeta Metro.


Nga ushqimi i Palaut deri te kuzhina e Komoros, Vukojeviq shërben ushqim nga vendet që nuk e njohin Kosovën ose nuk kanë revokuar njohjen, siç është ishulli i vogël Micronesian në Paqësorin Perëndimor.

Menutë e mëparshme kanë parë mish pule Madagaskani, qafën e mishit të derrit të Laotion dhe qebapa pule Lesoto të shërbyer për drekë.

Pronari i restorantit Vojin Quçiç tha se këto menutë u hapën në gusht 2017.

“Ne kemi bërë enët nga 65 vende që nga ajo kohë, nga të cilat 13 morën preferencë të veçantë në listë, sepse ata tërhoqën njohjen e Kosovës”.

Derisa Kosova feston shpalljen e pavarësisë së saj të vitit 2008 më 17 shkurt, lokali serb “Korcagin” është duke shërbyer pjata nga vendet që nuk e njohin Kosovën

Paravërisë e Kosovës njihet nga më shumë se 100 vende, por jo edhe nga Serbia e cila fitoi luftën nga ajo në vitin 1999.

Vitin e kaluar Kosova ka vendosur një taksë prej 100 përqind ndaj mallrave serbe derisa Beogradi ta njohë shtetin e Kosovës dhe të ndalojë pengimin që ajo bënë për anëtarësimin e Kosovës në organiztat ndërmbëtare.

Serbia si kundërpërgjigje ka bojkotuar dialogun me Kosovën në Bruksel./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë