Loading…

Rezultatet përfundimtare, këto janë votat në Prishtinë për secilin kandidatë

  • 28/10/2021 | 10:30

Rezultatet përfundimtare, këto janë votat në Prishtinë për secilin kandidatë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatet përfundimtare të raundit të parë të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit.

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prishtinës, Arben Vitia, ka marrë 36 mijë e 818 vota, apo 42.54%.

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Përparim Rama, ka marrë 29 mijë e 252 vota, 29.17%.

Uran Ismaili nnga Partia Demokratike e Kosovës ka marrë 18 mijë e 771 vota, apo 21.69%.

Daut Haradinaj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka marrë gjithsej 3 mijë e 874 vota, apo 4.48%.

Kandidati i Aleancës Kosova e Re, Gëzim Mehmeti, ka marrë 1 mijë e 588 vota, apo 1.83%.

Avni Cakmaku nga partia Fjala ka marrë 155 vota, apo 0.18%, ndërkaq Florim Isufi nga Partia Balliste ka marrë 100 vota, apo 0.12%.

Ndryshe, Prishtina ka shkuar në balotazh, pasi asnjëri prej kandidatëve nuk ka arritur t’i sigurojë votat e mjaftueshme për t’i fituar zgjedhjet në raundin e parë.

Në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale, që do të mbahen më 14 nëntor, në Prishtinë do të përballen Arben Vitia i LVV-së dhe Pëprarim Rama i LDK-së.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë