Loading…

Rindizet konflikti në Nagorno-Karabakh, Azerbajxhani fillon ofensivën me dronë

  • 19/09/2023 | 13:48

Rindizet konflikti në Nagorno-Karabakh, Azerbajxhani fillon ofensivën me dronë

Ministri azerbajxhanas i Mbrojtjes ka thënë se ka filluar operacion “anti-terrorist” në rajonin e Nagorno-Karabakh e cila është në kontroll të Armenisë, transmeton Gazeta Metro.


Tensionet kanë qenë të ngritura tashmë disa muaj rreth enklavës etnike armene e cila ndërkombëtarisht njihet si pjesë e Azerbajxhanit.

Në një shpërthim nga një minë janë raportuar të vdekur 11 polic dhe civil azerbajxhanas ndërsa në qytetet kryesore të Karabakhut janë dëgjuar alarmet me sirena, raporton BBC.

Zyrtarët e mbrojtjes në rajon kanë thënë se Ushtria e Azerbajxhanit ka thyer armëpushimin dhe kanë thënë se ata kanë nisur një ofensivë ushtarake./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë