Loading…

Roboti egjiptian matë temperaturën dhe merr mostrat e gjakut dhe rezultatet i jep menjëherë

  • 30/11/2020 | 19:36

Roboti egjiptian matë temperaturën dhe merr mostrat e gjakut dhe rezultatet i jep menjëherë

Tashmë Egjipti po përballet me një valë të dytë të koronavirusit, një shpikës po provon një robot me telekomandë i cili mund të testojë për COVID-19, të masë temperaturën e pacientëve dhe t’i paralajmërojë ata nëse nuk mbajnë maska, ​​në një spital privat në veri të Kajros. Transmeton Gazeta Metro


Mahmoud el-Komy, i cili projektoi robotin, të quajtur Cira-03, thotë se ai mund të ndihmojë në kufizimin e ekspozimit ndaj infeksionit dhe parandalimin e transmetimit të virusit.

Krijimi i tij, i cili ka një fytyrë dhe kokë të ngjashme me atë të njeriut dhe krahët robotikë, mund të marrë analiza gjaku, të kryejë ekokardiogramë dhe rrezet X si dhe të shfaqë rezultatet e pacientëve në një ekran të bashkangjitur në gjoksin e tij.

“Unë u përpoqa ta bëja robotin të duket më njerëzor, në mënyrë që pacientët të mos frikësohet. Kështu që ata nuk ndjehen sikur një kuti po i teston ata, ”tha ai.

Njerëzit e panë robotin dhe nuk kishin frikë nga ai. Përkundrazi, kanë më shumë besim në këtë sepse roboti është më i saktë se njerëzit ” ishin shprehur disa qytetar të cilët ishin testuar nga roboti.“Ka pasur një përgjigje pozitive nga pacientët.

Cira-03 teston pacientet për koronavirus duke i përkulur mjekrëndhe duke e mbajtur atë dhe më pas duke zgjatur njërin krah me një shtupë në gojën e tyre, pastaj i tregon rezultatet.

Abu Bakr El-Mihi, kreu i një spitali privat ku po testohet roboti, tha se ata po e përdornin robotin për të marrë temperaturën e kujtdo që dyshohej se kishte COVID-19. Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë