Loading…

Rohde thotë se refuzimi i planit franko-gjerman, nuk sjell sanksione as shpërblime

  • 03/11/2022 | 20:57

Rohde thotë se refuzimi i planit franko-gjerman, nuk sjell sanksione as shpërblime

Ambasadori gjerman në Kosovë foli për planin franko-gjerman sa i përket dialogut Kosovë-Serbi. Ai tha se propozimet duhet të pranohen nga partnerët në bisedime.


“Ne japim propozime dhe ato mund të merren ose kundërshtohen “, tha Rohde, duke shtuar se – “në dialog, mes dy shteteve, duhet të arrihen kompromise në të mirë të të dyja palëve, pra të qytetarëve”.

Sipas tij,  ky është mesazhi gjerman, se duhet të bëhen kompromise.

“Ne do të japim ndihmën e përkrahjen tonë që edhe marrëveshjet e  mëhershme të zbatohen, sikurse sa i përket targave, apo Asociacionit të Komunave me shumicë serbe”, tha ambasadori i Gjermanisë në Kosovë.

Sipas tij, Kosova ka marrë obligime dhe ato duhet të zbatohen. “Këtë  ua kemi thënë të gjithëve”.

I pyetur se nëse nuk ka kompromise në dialogun Kosovë-Serbi,  a do të ketë sanksione, diplomati i Gjerrmanisë në Kosovë e mohoi një gjë të tillë. “Ne nuk jemi këtu ajo instanca që duhet ta dënojë dikë me sanksione”, u shpreh ai.

Rohde tha se Gjermania mund të thotë se nëse nuk merren këto propzime, atëherë nuk do të ketë sanksione, por duhet çuar përpara rajonin. “Sansksione ka vetëm si në rastin e Rusisë”, tha Rohde, duke shtuar se nëse disa hapa të caktuar nuk ecin përpara, atëherë nuk ka shpërblime, por megjithatë nuk ka sanksione.

Ai tha se nuk mund të flasë më shumë për planin franko-gjerman sepse për këtë dueht pyetur kryeministrin e Kosovës, Kurti e presidentin e Serbisë, Vuçiq.

“Kjo është çështje e konfidencialitetit”. Ai tha se gjithçka që Gjermania e Franca bëjnë, është të kontribuojnë që këtë konflikt ta zgjidhin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë