Loading…

Rojat që u zhdukën nga ishulli, e që nuk u gjetën kurrë

  • 30/12/2021 | 13:30

Rojat që u zhdukën nga ishulli, e që nuk u gjetën kurrë

Të gjitha orët u ndaluan, shtretërit u rregulluan dhe mungonin dy nga tre palltot e ngopura që do të vishnin në muajt e dimrit. Kërkimi i madh nuk dha rezultat – sikur të ishin avulluar.


Hebridet skoceze janë një arkipelag shkëmbor i mbështjellë me mjegull dhe shkëmbinj të thepisur shpërthejnë nga Deti i Veriut si kërpudha. Por në ditët e kthjellëta uji bëhet blu dhe ishujt, të ndriçuar nga rrezet e diellit, duken idilikë. 26 dhjetori 1900 ishte një ditë e tillë, sipas dëshmisë së kapitenit James Harvey, i cili u dërgua në ishujt Flannan për të dërguar furnizime për tre rojtarët e farit në ishullin Eilean Mor.

Por pavarësisht motit të këndshëm, Harvey kishte një parandjenjë se diçka nuk shkonte. Ai po i afrohej bregut me zëvendësuesin e farit James Moore, i cili ishte gjashtë ditë me vonesë për shkak të motit të keq. Teksa iu afruan bregut panë se flamuri nuk ishte ngritur, askush nuk i përshëndeti me padurim, siç ishte zakon. I ra borisë dhe dha një sinjal dritë, por gjithçka mbeti pa përgjigje. Kur Moore doli në breg dhe hyri në far, pa që oxhaku nuk ishte ndezur prej ditësh. Ajo që ata hasën do të mbetet një mister për shekujt në vijim.

Të gjitha orët u ndaluan, shtretërit u rregulluan dhe mungonin dy nga tre palltot e ngopura që do të vishnin në muajt e dimrit. Një kërkim i gjerë konfirmoi atë që Mor dyshonte: të tre ishin zhdukur pa lënë gjurmë.

James Ducat (43) Donald MacArthur (40) dhe Thomas Marshall (28) ishin ndër rojtarët e parë të farit në Eilean Mor dhe, në kohën e zhdukjes së tyre, të vetmit banorë të ishullit.

Në shekullin e shtatë, një murg irlandez, St. Flannan, ndërtoi një kishë të vogël në Eilean, rrënojat e së cilës qëndrojnë atje edhe sot. Megjithatë, menjëherë pas shenjtërimit të ndërtesës, një murg irlandez dhe ndjekësit e tij u larguan nga ishulli duke pretenduar se ishin të përhumbur nga “krijesa magjike”. Historitë e racës mitike të ‘njerëzve të vegjël’ të treguara nga vendasit e ishujve përreth vazhduan të qarkullonin. Barinjtë që kujdeseshin vetëm për banorët e përhershëm të ishullit, dhe këta ishin delet, e konsideronin ishullin një “vend të dytë” dhe kurrë nuk donin të kalonin natën atje.

Por, pavarësisht nga një ‘reputacion’ i tillë i ishullit Eilean Mor, në fund të shekullit të 19-të, një komitet skocez farash vendosi të ndërtojë një far në ishull. Fari përfundoi më 7 dhjetor 1899 dhe zhdukja ndodhi vetëm një vit më vonë. Qysh më 15 dhjetor 1900, rreth dhjetë ditë para se Moore dhe Harvey të mbërrinin në far, kapiteni njoftoi se nuk ishte ndezur drita në farin Eilean Mor. Por askush nuk ia përcolli mesazhin bordit të farit.

Menjëherë pas zbulimit të tmerrshëm nga Mor të rojtarëve të zhdukur të farit, komandanti i Komitetit Drejtues të Farit Verior Robert Muirhead nisi një hetim. Vullnetarët që kërkuan ishullin gjetën një kuti me litarë spirancë që mungonin, megjithëse ishte futur fort në të çarë dhe ishte e siguruar mirë. Ishte e qartë se ajo duhej të tërhiqej nga një fuqi e madhe”, shkruan ata.

Kjo pjesë e parë e provës bëri që Muirhead të arrinte në përfundimin se burrat ishin përpjekur të stabilizonin një kuti me litarë ankorimi dhe ishin tërhequr nga një valë. Por jo të gjithë ishin të bindur për këtë histori. Pse nuk u hodhën trupa në breg? Pse njëri nga burrat u largua pa pallto në mes të një ere të fortë pa të cilën ishte e pamundur të dilte jashtë? Dhe si do ta largonin kështu valën tre marinarë me përvojë?

Dekada më vonë, historia u bë edhe më e çuditshme. Në librin nga viti 1965 citohet një botim të revistës së viteve 1920 mbi shënimet përfundimtare të ditarit të një feneri nga 12 deri më 15 dhjetor 1900. Ky dokument thuhet se është shkruar nga Thomas Marshall. Ai shkroi se një stuhi e madhe po shpërtheu, aq intensive sa që të tre kishin frikë për jetën e tyre. McArthur qau dhe u lut në qoshe ndërsa Ducat, roja i lartë, thuhet se ishte ulur në heshtje dhe i trullosur. Hyrja e fundit thotë: “Stuhia ka mbaruar. Deti është i qetë. Zoti është mbi të gjitha. ”

E gjithë kjo çoi në teori të reja – a vrau njëri dy të tjerët dhe më pas veten?

Teori të tjera shikojnë historinë misterioze të ishullit Eilean Mor dhe kërkojnë përgjigje, duke pretenduar se burrat u morën nga të ashtuquajturit qenie magjike. E treta është se ata u rrëmbyen nga alienët, i katërti beson në një sulm piratësh ose përbindëshi nga Loch Ness… Por, pavarësisht supozimeve ezoterike që rrotulloheshin rreth më shumë se një shekulli,ekspertë thonë se nuk ka asnjë mister dhe nuk ka pasur kurrë.

Në vitin 2015, natyralisti John Love botoi në librin e tij “Historia Natyrore e Fanarit”, se zhdukja shpjegohej lehtësisht dhe se tre rojtarët e farit thjesht u tërhoqën nga një valë në oqean.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë