Loading…

Romane me personazhe që luftojnë fort për ta ribalancuar jetën e tyre

  • 03/08/2020 | 14:43

Romane me personazhe që luftojnë fort për ta ribalancuar jetën e tyre

Jeta ka shumë të papritura. Një aksident ose humbje e ndonjë personi të dashur na e kthen jetën përmbys. Mirëpo a nuk janë këto momentet kur duhet të luftojmë më së shumti për jetën? Kur duhet të tregojmë nga çka jemi të bërë?

Këto libra flasin për personazhe që i përgjigjen pikërisht këtyre pyetjeve:

“Vërtetësi” nga Colleen Hoover

Romanistja e suksesshme Verity Crawford është plagosur dhe është e paaftë të përfundojë serialin e saj. Burri i saj, Jeremy, punëson shkrimtarin e vështirë,  Lowen  Ashleigh për të  përfunduar  punën e gruas së tij. Kur Lowen zhvendoset në shtëpinë e Crawford dhe fillon të kontrollojë nëpër letrat e Verity, ajo gjen një autobiografi të papërfunduar që përmban kujtime të tmerrshme dhe të frikshme. Ndërsa Lowen dhe Jeremy bëhen më të afërt, ajo vendos t’i tregojë dorëshkrimin atij dhe t’i zbulojë të vërtetën për gruan e tij.

“Vajzë e mirë, vajzë e keqe” nga Michael Robotham

Ky roman është një histori bezdisëse për një grua të rrezikshme me një të kaluar të errët, e cila ka një aftësi të veçantë: ajo mund të tregojë kur njerëzit gënjejnë. Evie Cormac u zbulua në një dhomë të fshehtë gjashtë vjet më parë pasi kishte ndodhur një krim i tmerrshëm, por nuk mund të gjendet asnjë procesverbal i ADN-së ose skedari i personit të zhdukur. Si e rritur, kur kërkon të lirohet nga shtëpia e sigurt e fëmijëve në të cilën jetoi vitet e fundit, një psikolog mjekoligjor i quajtur Cyrus  Haven  është vënë në çështjen e saj për të përcaktuar nëse është vërtet gati. Në të njëjtën kohë, ai është duke punuar për një rast në lidhje me vrasjen e një vajze të bukur të shkollës së mesme, mjaft popullor,e Jodie Sheehan — dhe ndërsa fillon të zbulojë jetën e fshehtë të Sheehan, ai zbulon se ka më shumë lidhje me Evie sesa plotëson syri.

 

“Letrat e humbura të William Woolf” nga Helen Cullen

Ndërsa punonte në Depo të Letrave të Vdekura, William Woolf zbulon një letër drejtuar “Dashurisë sime të Madhe” dhe nënshkruar me vetëm një emër: Winter. I irrituar nga martesa e tij me Clare, William vendos që kjo letër të kalonte tryezën e tij për një arsye dhe vendos të gjejë Winter-in. William duhet të ndjekë të dhëna në letrat e Winter-it për të zgjidhur misterin e tij më të rëndësishëm akoma: zemrën e njeriut.

“ The au pair” nga Emma Rous

Pas vdekjes së babait të saj, njëzet e pesë-vjeçarja Seraphine gjen një foto të nënës së saj të qeshur, ndërsa mban një fëmijë, e bërë në ditën që Seraphina dhe vëllait të saj binjak, Danny, kanë lindur. Por ditën kur ajo dhe vëllai i saj lindi, nëna e saj e hodhi veten nga një shkëmb dhe çifti i vëllait të saj të vjetër u zhduk. Duke e ditur që fotoja është e dyshimtë,  Serafina  fillon të gërmoj në të vërtetën e asaj dite fatale. Historia pason dy afate kohore: Serafina  në ditët e sotme dhe çifti njëzet e pesë vjet më parë.

“Luiziana me fat” nga Julie Pennell

Lexi, Callie dhe Hanna Breaux u rritën në qytetin e vogël Luiziana dhe gjithmonë kanë luftuar për t’i përmbushur qëllimet. Për vite të tëra, ato po luanin llotarinë, duke fantazuar se sa do të ishte jeta më e mirë nëse do të kishin para. Për Lexin, do të thotë dasma e përsosur; për Callie, do të thotë të kesh guxim për të ndjekur ëndrrat e saj në karrierë; dhe për Hannën do të thotë të blesh një shtëpi që nuk po copëtohet dhe ta dërgosh djalin e saj të ngacmuar në shkollë private. Kur ndodh e pabesueshmja dhe motrat Breaux e goditën atë të madhen – 204 milion dollarë dollarë – të gjitha ëndrrat e tyre bëhen realitet. Ose kështu mendojnë. Sepse në të vërtetë nuk është një klishe – paratë nuk janë përgjigjja e gjithçkaje dhe shpesh ato vijnë me probleme të vetat.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë