Loading…

Romani që parashikoi para 40 vitesh shpërthimin e koronavirusit në Kinë

  • 17/03/2020 | 23:24

Romani që parashikoi para 40 vitesh shpërthimin e koronavirusit në Kinë

Koronavirusi është parashikuar në një libër të publikuar në vitin 1981, me autor shkrimtarin amerikan Dean Koontz.

Romani titullohet “Sytë e errësirës” dhe tregon pasojat e një virusi brutal që shpërthen fillimisht në Wuhan të Kinës, në vitin 2020, aty ku është epiqendra e koronavirusit.

Por, virusi i romanit, që quhet Wuhan 400, është një armë biologjike e krijuar nga qeveria kineze për të dyfishuar popullsinë. Simptomat e tij nuk ngjajnë me ato të virusit të vërtetë, as vdekshmëria, pasi në roman kushdo që preket nga virusi, ndërron jetë.

Fatmirësisht, koronavirusi është shumë më pak vdekjeprurës.

Interesant është fakti që në versionin fillestar të romanit, autori thonte se virusi ishte krijuar nga qeveria ruse, por duke qenë se SHBA ishte në mes të Luftës së Ftohtë me Rusinë, u këshillua që të mos e përmendte Kremlinin.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë