Loading…

Rrëfimi i burrit që i mbeti gruaja në xhami, gjatë sulmit terrorist në Zelandën e Re

  • 15/03/2019 | 21:35

Rrëfimi i burrit që i mbeti gruaja në xhami, gjatë sulmit terrorist në Zelandën e Re

Një besimtar mysliman ka arritur të arratiset nga sulmi në Zelandën e Re, por fatkeqësisht gruaja e tij ka mbetur e vdekur  jashtë xhamisë ku edhe shumë fëmijë u vranë nga sulmuesi terrorist.


Një shok i çiftit, Nour Tavism, i cili ishte po ashtu në xhami, tha se çifti  ishte duke u lutur në xhaminë Al Noor kur dëgjuan të shtënat dhe dolën jashtë ndërtesës.

“Kur ajo dëgjoi zhurmën deshi të dal jashtë të  sigurohej se burri i saj ishte mirë. Ajo u godit nga plumbi, kurse burri i saj arriti të shpëtoj”- ka thënë ai.

“Kishte të shtëna të vazhdueshme, dhe  njerëz që rrëzoheshin rrugës nga plumbat”- ka shtuar ai

Shumë persona kanë humbur  jetën dhe shumë të tjerë janë nën kujdesin shëndetësor nga plagët e marra.

Një burrë në të njëzetat e tij është akuzuar për vrasje dhe pritet të dal në gjyq të shtunën në mëngjes.

Dy burra dhe një grua tjetër janë gjithashtu të arrestuar për sulmin e sotëm. Policia beson se njëri nga të arrestuarit mund të mos ketë të bëj me incidentin dhe ende po hulumtojnë për rastin.

Kryeministrja e Zelandës së Re e ka thënë se kërcënimi i sigurisë kombëtare është rritur shumë, duke shtuar se këto sulme  terroriste ishin planifikuar shumë kohë më herët.

Ajo e përshkroi këtë si një nga ditët më të zeza të Zelandës së Re.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë