Loading…

Rrëfimi i kosovares 14 vjeçare që shkoi në Siri: U martova 2 herë atje

  • 18/06/2019 | 15:25

Rrëfimi i kosovares 14 vjeçare që shkoi në Siri: U martova 2 herë atje

Një vajzë 17-vjeçare nga Kosova ka rrëfyer se si ka shkuar në Siri kur i kishte vetëm 14 vjet, shkruan Gazeta Metro.


E kthyer së bashku me mbi 100 kosovarë të tjerë, ajo thotë se do ta ketë të vështirë të integrohet në shoqëri.

Gruaja e intervistuar, e cila gjendet në arrest shtëpiak, ka kërkuar që mos t’i publikohet fytyra dhe emri i saj.

“Kam qenë 14-vjeçe. Ka qenë data 23 nëntor, viti 2015. Arsyeja që kam shkuar ka qenë më shumë për shkak të fejuarit tim. Në fillim ishte mirë, ishin të gjitha kushtet për jetesë, pastaj më vonë u keqësua gjendja edhe kisha vështirësi shumë, sidomos për ushqimin dhe pije. Nuk kishim të drejtë as të shkojmë të marrim ujë për të pirë. Kishim frikë se na vrasin”, ka shpjeguar ajo në një intervistë për Radio Evropa e Lira.

Kjo 17-vjeçare nga Kosova ishte njohur me një djalë nga Maqedonia e Veriut, i cili kishte shkuar në Siri, ai arriti ta bindte gruan e tij të ardhshme kur ajo i kishte vetëm 14 vjet.

Nga premtimet e tij si dhe nga leximet në internet, ajo u bind se Siri ofron një jetë më të mirë.

Në nëntor të vitit 2015, ajo shkoi në Siri nga aeroporti i Prishtinës përmes Stambollit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë