Loading…

Rrëfimi i nënës të cilës serbët ia masakruan të birin: E masakruan e më pas hodhën në bunar

  • 30/06/2020 | 21:41

Rrëfimi i nënës të cilës serbët ia masakruan të birin: E masakruan e më pas hodhën në bunar

Sot 21 vjet më pas në Kotlinë të Kaçanikut është kujtuar njëra nga masakrat më të rënda të luftës së fundit të kryera nga forcat serbe ndaj kosovarëve.

Familjarët që humbën të dashurit e tyre, ende i kanë të kthjellëta para syve momentet tmerruese të asaj kohe.

E këtë masakër e kujton nëna Hanife Loku, djalin e së cilës e vranë atë ditë.

“Në bunar kishte krahë të këputur, këmbë të këputura.

Në këtë masakër kishte edhe persona që shpëtuan nga ajo, megjithatë banorët tregojnë se si u vranë 22 veta përnjëherë.

Në këtë fshat të Kaçanikut u shënuan 30 dëshmorë, 16 prej të cilëve ishin viktima civile.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë