Loading…

Rreth 1 milion fëmijë në botë kanë emra të personazheve të filmave vizatimorë

  • 11/09/2019 | 15:27

Rreth 1 milion fëmijë në botë kanë emra të personazheve të filmave vizatimorë

Më shumë se një milion fëmijë në Mbretërinë e Bashkuar janë emëruar si  personazhet e filmave vizatimorë Disney, kjo ka qenë preferenca e prindërve të cilët preferonin kaq shumë këta filma vizatimor, transmeton Gazeta Metro.


Një studim i  Florida4Less, ka zbuluar se më shumë se një milion njerëz në Britani të Madhe janë emëruar pas personazheve Disney.Hulumtimi zbuloi se emrat e marrë nga klasikët e animuar si Toy Story, The Hunchback of Notre Dame dhe Beauty and the Beast kanë gëzuar më shumë  popullaritet në dekadën e fundit.Ata që kanë më shumë dëshirë ta emërtojnë fëmijën e tyre pas një personazhi Disney ishin 18 deri 34 vjeç.Nga ana tjetër, 16 përqind e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar thanë se menduan se ishte një “ide e bukur” të emërosh një fëmijë pas një personazhi Disney, por ata nuk kishin të ngjarë ta bënin atë vetë.

Emri më i njohur në Disney në përgjithësi është Jasmine, frymëzuar nga Princesha Jasmine e Aladdin e ndjekur nga Toy Story i preferuar Rex dhe Beauty dhe Beast’s Belle.Kjo ide për vendosjen e emrave të këtyre personazheve përderisa 14 përqind e njerëzve që thonë se do të mendonin edhe  mundësinë e vënies së emrit Arieli  fëmijës  së tyre që është një nga personazhet e filmave Disney dhe vetëm nën një në 10 njerëz tha se ata do të joshen të zgjidhnin emrin Nala si një nga personazhet e The Lion King.

Emrat më të përhapur të personazheve Disney janë:

1. Jasemini (Aladdin, 1992)

2. Rex (Historia e Lodrave, 1995)

3. Belle (E bukura dhe bisha, 1991)

4. Jessie (Historia e Lodrave 2, 2000)

5. Minnie (Steamboat Ëillie, 1928)

6. Tiana (Princesha dhe Bretkoca, 2010)

7. Elsa (Frozen, 2013)

8. Ëoody (Story Toy, 1995)

9. Ariel ( Little Mermaid, 1989)

10. Nala (The Lion King, 1994)./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë