Loading…

Rreth 340 mijë euro është vlera e dëmeve nga vërshimet në Junik

  • 28/01/2023 | 10:05

Rreth 340 mijë euro është vlera e dëmeve nga vërshimet në Junik

Kryetari i Junikut, Ruzhdi Shehu tha se vlera e dëmeve nga vërshimet në këtë komunë është rreth 340 mijë euro.


Shehu për tëvë1 ka thënë se dëmet janë kryesisht në infrastrukturë rrugore, në shtratin e lumit Erenik dhe në ekonomitë familjare.

“Nga këto vërshime kemi pasur dëmtime që vlera e përgjithshme që mund të them për herë të parë publikisht është rreth 340 mijë euro dëme që janë shkaktuar nga vërshimet. Kryesisht janë në infrastrukturë rrugore, në shtratin e lumit Erenik dhe në ekonomi familjare”, ka deklaruar ai.

Shehu thotë se ende nuk kanë marrë ndonjë konfirmim për ndihmë nga Qeveria.

“Vlerësimi i dëmeve është bërë nga ekspertë e fushave, deri më tani i kemi dorëzuar të gjitha kërkesat te Qeveria dhe jemi në pritje, mirëpo deri më tani nuk kemi ndonjë konfirmim. Qeveria është e vonuar sepse ka nevojë emergjente të intervenohet”, përfundoi Shehu.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë