Loading…

Rreth 600 mijë qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë kundër virusit

  • 09/10/2021 | 08:35

Rreth 600 mijë qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë kundër virusit

Procesi i vaksinimit në Kosovë vijon me ritëm të shpejtë. Mesatarisht çdo ditë në Kosovë po vaksinohen rreth 15 mijë qytetarë.

Si rrjedhojë që nga fillimi i këtij procesi, në Kosovë janë dhënë mbi 1.4 milion doza të vaksinës.

Ndërsa deri më tani me dozë të dytë janë vaksinuar rreth 600 mijë qytetarë.

“Në 24 orët e fundit janë dhënë 12.005 doza të vaksinës kundër COVID-19.Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.419.979 doza të vaksinës. Deri më sot 598.551 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë”, thuhet në raportin e fundit të MSh-së.

Institucionet shëndetësore vazhdimisht po bëjën thirrje për vaksinim, teksa Qeveria synon që deri në fund të vitit mbi 60 për qind e popullatës të vaksinohet kundër COVID-19.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë