Loading…

Rrezikon të shembet kulla që mban shumë histori

  • 19/03/2017 | 13:35

Rrezikon të shembet kulla që mban shumë histori

Fare pak metra në vijë ajrore nga kulla e familjes Kajtazi është ajo e Tupellëve. Në mes e kanë edhe rrugën, asfalti i së cilës kalon pranë së dytës, por nuk mbërrin tek ajo e familjes Kajtazi në Kçiq të Vogël të Mitrovicës.


Në të djathtë të rrugës që merr përpjetën është kulla e ndërtuar gati që një shekull e gjysmë. Shumë herë i janë shkundur themelet e i është rrezikuar qëndrueshmëria. Më së keqi në historinë e saj e ka gjendjen tash, kur pothuajse sa nuk është shembur.

Disa shtylla druri që i janë vënë nga kryefamiljari Agim Tupella janë shpëtimi i tashpërtashëm. 43-vjeçari ka frikë se kulla do të rrëzohet shpejt, e do ta zërë ndonjërin prej familjarëve të tij aty. Fare pranë kullës është shtëpia e re, në të cilën Tupella thotë se nuk mund ta bëjë gjumin i qetë.

Megjithatë, në një ditë me diell të marsit, duke u bërë gati për të nisur punët e pranverës, Tupella ndalet për pak sa për të treguar namin dhe historinë e kullës ku u lind e u rrit.

Kulla e gurëve si blloqe

“Kullën e ka ndërtuar stërgjyshi im Ahmeti. Ai e ka trashëguar te djali i tij, Asllani, pastaj babai im Ferati dhe tash na takon katër vëllezërve”, thotë Tupella.

“Qysh e llogaritke plaku, babai i tij, [Ferati v.j.] kulla është ndërtuar para nja 135 vjetëve”, thotë ai më tej.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë