Loading…

Rreziku që Rusia t’ia mësyjë Ukrainës duket serioz, Blinken telefonon 9-shen e Bukureshtit

  • 03/01/2022 | 23:01

Rreziku që Rusia t’ia mësyjë Ukrainës duket serioz, Blinken telefonon 9-shen e Bukureshtit

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka biseduar sot në telefon me 9 e Bukureshtit, grupi aleat i NATO’s në krahun lindor.


Sekretari amerikan dhe Ministrat e Jashtëm të këtyre vendeve (Bullgaria, Çekia, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Rumania dhe Sllovakia) diskutuan lidhur me situatën e krijuar në kufi me Ukrainën për shkak të pranisë së ushtrisë ruse si dhe nevojën për të qëndruar të bashkuar, të gatshëm dhe të vendosur për mbrojtjen e aleatëve të NATO’s.

Sipas zëdhënësit të Departamentit të Shtetit Ned Price, Blinken theksoi përkushtimin e SHBA’së për konsultim dhe koordinim të ngushtë me të gjithë aleatët dhe partnerët që të punohet drejt de-përshkallëzimit të situatës.

Gjithashtu thuhet se u bisedua rreth Lituanisë e cila po përballet me presion politik dhe detyrim ekonomik nga Kina.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë