Loading…

Rrëzohet helikopteri në Egjipt: Shtatë persona mbesin të vdekur

  • 12/11/2020 | 16:31

Rrëzohet helikopteri në Egjipt: Shtatë persona mbesin të vdekur

Të paktën shtatë persona kanë vdekur pasi një helikopter që i përkiste një force paqeruajtëse ndërkombëtare u rrëzua në Egjipt, transmeton Gazeta Metro.


Pesë amerikanë vdiqën në përplasje, tha një zyrtar izraelit. Viktimat e tjera ishin një shtetas francez dhe një shtetas çek dhe të gjithë ishin anëtarë të ushtrisë.

Një i mbijetuar u dërgua me avion në vendpushimin Eilat, Izrael, nga ku u dërgua më pas me një helikopter izraelit në një spital më në veri, thanë burimet.

Zyrtari tha se Izraeli fillimisht dërgoi një helikopter për të shpëtuar të plagosurit, por thirri misionin pasi u konfirmuan vdekjet.

Avioni, një UH-60 Black Haëk, ishte në një mision zbulimi dhe u rrëzua pranë ishullit të Tiranës, në Gadishullin Sinai të Egjiptit, me sa duket për shkak të një dështimi teknik, tha zyrtari egjiptian.

Të dy zyrtarët izraelitë dhe egjiptianë thanë se duket se ishte një aksident dhe nuk kishte shenja të sulmit të avionit.

Grupet militante islamike të lidhura me grupin e Shtetit Islamik dihet se janë aktive në Sinai.

Zyra e Forcës Shumëkombëshe dhe Vëzhguesit (MFO) në Izrael konfirmoi se kishte pasur një aksident dhe një hetim ishte duke u zhvilluar por nuk dha detaje të mëtejshme.

MFO është një organizatë shumëkombëshe që monitoron marrëveshjen e paqes 40-vjeçare midis Izraelit dhe Egjiptit.

Përgjegjësitë e tij përfshijnë monitorimin e niveleve të trupave përgjatë kufirit dhe sigurimin e lirisë së lundrimit përmes ngushticës së Tiranit.

Trembëdhjetë vende kontribuojnë me trupa në mision, me Shtetet e Bashkuara që përbëjnë kontigjentin më të madh.

Sipas faqes së saj të internetit, MFO ka 1,154 personel ushtarak nga Shtetet e Bashkuara dhe 12 vende të tjera që mbulojnë një sipërfaqe prej më shumë se 3,860 milje katrore (10,000 km katrore) në Sinai.

Rreth 452 të personelit janë amerikanë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë