Loading…

Rrëzohet helikopteri ushtarak në Greqi (Video)

  • 19/04/2017 | 12:58

Rrëzohet helikopteri ushtarak në Greqi (Video)

Një helikopter i ushtrisë greke është rrëzuar mëngjesin e së mërkurës rreth orës 8, në një zonë malore në Greqinë e veriut, ndërsa në bordin e tij ndodheshin 5 ushtarakë; 3 pjesëtarë të ekuipazhit dhe dy oficerë.


Sipas deklaratës zyrtare të Shtabit të Forcave të Armatosura greke, 4 persona kanë humbur jetën nga rrëzimi i mjetit ushtarak, ndërsa një pjesëtare femër e ekuipazhit është gjetur e plagosur në gjendje serioze dhe është dërguar në Spitalin Ushtarak 424 të Selanikut.

Bëhet fjalë për një helikopter të tipit “UH-1H”, që sipas deklaratës së Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë ka humbur kontaktet me radarët e bazës në mesin e fluturmit të tij. Ai ishte nisur nga aeroporti ushtarak i Larisës, me destinacion Kozanin.
Sipas informacioneve nga Ministria e Mbrojtjes, helikopteri është rrëzuar pranë fshatit Sarantaporo dhe menjëherë është dhënë alarmi te ndihma e shpejtë, repartet e zjarrfikësve dhe forcat e ushtrisë, të cilat janë nisur drejt zonës.

Ministri i Mbrojtjes, Panos Kammenos shpalli 3 ditë zie për forcat ushtarake të vendit. Helikopterët “UH-1H” i përkasin një armate të vjetër, me të cilën është pajisur ushtria greke. Helikopteri i parë i këtij tipi, prodhim amerikan, është blerë në vitin 1969.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë