Loading…

Rritet cilësia e ajrit në kryeqytet

  • 30/11/2016 | 09:39

Rritet cilësia e ajrit në kryeqytet

Qendra për matjen e cilësisë së ajrit, e vendosur nga Ambasada Amerikane në Prishtinë, sot ka raportuar për ulje drastike të ndotjes së ajrit.

Sipas këtij matësi, del se në Prishtinë, në matjen që i është bërë në orën 8 të mëngjesit, cilësia e ajrit ka qenë në nivelin “Mirë”, raporton Koha.net.

Ky nivel është më i mirë se sa ai i festës së 28 Nëntorit, kur cilësia e ajrit, ndonëse ka qenë e vendosur në kategorinë “Mirë”, ka qenë në 49ppm, ndërsa sot ka rënë në 22ppm, gjithnjë sipas matësit të cilësisë së ajrit të siguruar nga Ambasada Amerikane në Prishtinë.

Dje është raportuar se cilësia e ajrit në kryeqytet ka qenë në nivelin “mesatar”, në vlerën e 59ppm e matur po nga kjo qendër, ndërkaq bazuar në matjet e realizuara nga dy stacionet monitoruese të cilësisë së ajrit në Prishtinë në zonë urbane dhe sub urbane përkatësisht oborri i ndërtesës Rilindja dhe oborri i Institutit Hidrometerorologjik, gjatë periudhës 26.11. 2016 deri me 29.11.2016, është regjistruar përmirësim i cilësisë së ajrit për të gjithë parametrat e monitoruar e veçanërisht për grimcat në ajër (PM10 dhe PM2.5).

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë