Loading…

Rritet numri i rasteve me kancer për 80%

  • 26/08/2017 | 10:24

Rritet numri i rasteve me kancer për 80%

Profesoresha në Fakultetin e Mjekësisë, Hatixhe Latifi-Pupovci, ka bërë të ditur se pas një hulumtimi me studentë kanë ardhur në përfundim se rastet e kancerit të gjakut janë shtuar për 80 për qind pas luftës në Kosovë.


“Ne hulumtim na doli se incidenca ( numri i rasteve ne 100.000 banore) ne periudhen 2012-2015 eshte 80% me e madhe krahasuar me periudhen 1995 – 1998. Kur analizuam semundjet na doli se prej te gjitha kancereve te gjakut incidenca e leukemise eshte rritur per 66.2% ndersa incidenca e lymfomave eshte rritur per 75%”, ka bërë të ditur profesoresha, transmeton Gazeta Shneta.

Hulumtimi është zhvilluar në Klinikën Interne dhe atë të Pediatrisë në QKUK.

“Qellimi i ketij hulumtimi eshte verifikimi i rritjes se kancereve te gjakut te cilen te gjithe po e shohim por edhe hulumtimi i lidhshmerise ne mes te kancereve te gjakut numrit te vendeve te goditura me uranium te varfëruar.”

Të dhënat e publikuara deri më tani janë vetëm në vija të trasha, ndërsa pritet të publikohet i tërë hulumtimi në ditët në vazhdim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë